• 14Zář

  2. kolo ligy motorového paraglidingu

   

  Letiště Přibyslav 21.- 23. srpna

   

  Jak už je v poslední době zvykem, pořádá AK Přibyslav každoročně minimálně jedno kolo ligy v motorovém paraglidingu. Ne jinak tomu je i letos a po pečlivém naplánování padlo datum 21.- 23. srpna, jako nejvhodnější.

  Na závody jsme si objednali naprosto luxusní počasí a vše už pak záviselo na samotných pilotech, jak se s naplánovanými disciplínami poperou. V pozdních, pátečních, večerních hodinách jsme zapresentovali celkem 10 pilotů kategorie PF1 a jednu posádku kategorie PL2.

  Na sobotní ráno byla naplánována navigace se čtyřmi otočnými body a znaky vyrobenými z krepového papíru. Protože se závodu pravidelně účastní začátečníci, co se týče soutěžního létání, tak byla trasa velmi jednoduchá a hodnotily se pouze nalezené znaky, kterých bylo po trase 8 a ve tvarech písmen I, X, T, H, a V. Po návratu z navigace byla pro spestření nabrífována ještě přesnost přistání, kterou je naprosto nezbytné trénovat, vzhledem k nadcházejícím závodům v přesnoti přistání, které již tradičně hostí letiště v Prostějově.

  S touto discipínou se nejlépe popral Karel Pressl z Klatov, který nalezl a správně zakresli do mapy 7 znaků, před domácím Lukášem Vodou a Bobem Bydžovským se 6 znaky. Následná přesnost přistání patřila opět klatovskému borci, který dal jako jediný čistý střed.

  V průběhu navigace a přesnosti přistání připravili maršálové slalom kolem tří nových pilonů. Tentokrát jsme k měření použily stopky, ale díky nutnosti prolétnout bod vyznačený dvěma prapory bylo měření velmi přesné a pro piloty velmi zajímavé. V této úloze opět naplno zabodoval Karel Pressl a průběžné výsledky už něco naznačovali. Na druhám místě se umístil místní matador Pavel Láznička a v závěsu za ním nováček z letiště Šeborov a nadějný, mladý závodník Tomáš Trojan. Po odlétání slalomu následovala toužebně očekávaná snídaně a díky zesilujícímu větru vynucená letová pauza až do podvečerních hodin.

  Na večer čekalo pro piloty překvapení v podobě závodu s hromadným startem a lá Le Mans. Tato disciplína, jak už je z názvu patrné spočívá v tom, že po ostartování závodu musí závodníci co nejrychleji doběhnout ke svému připravenému stroji, co nejrychleji odstartovat, obletět třikrát dva pilony umístěné na začátku a konci startovací dráhy a přistát zpátky na místě startu. Tuto “atrakci” jsme v Přibyslavi letěli někdy v roce 2011 a měla obrovský úspěch u pilotů ale hlavně u přihlížejících diváků! Krásný sobotní večer přilákal na letiště opět početnou řadu fanoušků motorových padáků, kteří mohutně závodníky povzbuzovali. Nejrychlejším pilotem byl opět Karel, následován pražským Davidem Fajmanem a místním Bobem Augustínem.

  Díky rychlému průběhu disciplíny stihli ještě závodníci odletět dvakrát přesnost přistání a pro větší motivaci měli hodnocený i start. Tam už začal využívat svých zkušeností Pavel Láznička, ale díky absenci v předcházející úloze nemohl vedoucího závodníka nijak ohrozit. Slunce již zapadalo za obzor, závodníci uzávodění a žaludky prázdné, nasměřovali všechny zůčastněné na “zpívanou” Lukáše “voďoucha” Vody, který se touto akcí zrovna loučil ze svobodou papírovou, doufejme že ne s tou létací. Kdo se za Lukášem přišel podívat, tak určitě nelitoval a do jedné ruky nafasoval pivo a do druhé kus opékaného prasete. Velmi pěknou akci tam ten Lukáš měl, jenže brífing o šesté ráno, co byl naplánován, vyhnal všechny do postelí a zábava musela jít stranou.

  Počasí se oproti předpovědi ještě zhoršilo a vítr co foukal byl tak leda na draka. Většina osazenstva toho využila a zaujmula vodorovné pozice na svých lůžkách, kromě ředitele závodu, který se dal do výpočtu výsledků a přípravy na vyhlášení.

  Díky veliké popularitě motorového paraglidingu v Přibyslavi a v jejím okolí nám místní firmy přispěli spoustou cen, díky jimž byl po zásluze odměněn každý pilot. Na závěr bych chtěl poděkovat všem letcům za bezproblémový průběh akce, všem za barem, i pod barem, a také Démonovi- maršálovi a gulášmajstrovi.

  Sponzoři: Paraelement- Warzawa, Highland Sport- Žďár nad Sázavou, Veloservis- Havlíčkův Brod, Pasoil- Přibyslav

   

   

  Za AK Přibyslav

  Milan Klement

  KrosnyTAndemStart Le Mans

  Publikoval(a) Pavel Láznička | 14.9.2015 |Komentujte...