• 22Čvc

  Nevšední den zažili ve středu 20. července zástupci Aeroklubu Přibyslav. Navštívili vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích, vzlétnout prezidentský vládní letoun měli možnost sledovat ze vzdálenosti několik desítek metrů.

  Láska k letadlům u přibyslavských aeroklubáků nezná mezí. Zcela náhodně vznikla myšlenka, že by si členové Aeroklubu Přibyslav udělali výlet na vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích. Není obvyklé, že by se civilisté procházeli po vojenském letišti. Exkurzi domluvil předseda Aeroklubu Přibyslav Zdeněk Špaček. Ten je ve své pracovní profesi leteckým inženýrem a stará se mimo jiné o letouny Airbus, které kromě vojáků přepravují také prezidenta republiky po celém světě.

  V rámci exkurze na letišti Praha-Kbely měla padesátičlenná skupina možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se člověk běžně nedostane.  Přibyslavští letci pozorovali provoz a shon každodenního leteckého života, viděli prostory, odkud odlétá prezident a vládní činitelé, seznámili se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti několika desítek metrů viděli startovat letadla a vrtulníky. Vojáci představili svou práci také ukázkou strážní služby a psovodů. Příjemná byla návštěva hasičské letecké jednotky.

  Patrně největší zájem si zasloužila prohlídka prezidentského letounu Airbus A-319 CJ. Kapitán Zdeněk Špaček detailně popsal počítačové systémy nebo nákladový prostor. Podrobný výklad dostali aeroklubáci k celému letadlu a mnoho otázek padlo na téma motory, podvozkové nohy a jejich opotřebení, či jak je v letadle vyřešen toaletní systém.

  Stejně poutavě představil kapitán Špaček letoun JAK-40. Neméně zajímavá byla prohlídka letounu L-410. Srovnání dopravního a transportního letadla se přibyslavským letcům naskytlo prostřednictvím prohlídky letounu Casa C-295 M. A pauza na občerstvení proběhla pod listy vrtulníku Mi-17.

  IMG_6795 (2) IMG_6741 (2)

   

  IMG_6772 (2) IMG_6644 (2)

   

  IMG_6660 (2) IMG_6707 (2)

   

  IMG_6730 (2)
  Text a foto:  Zuzana Špačková, tisková mluvčí Aeroklubu Přibyslav

  Publikoval(a) Zdeněk Špaček | 22.7.2016 |Komentujte...