• 01Led

  Kdo by neznal pranostiku: „Jak na Nový rok, tak po celý rok?“

  Co to ale pro nás znamená?

  Určitě bychom měli vynést všechny odpadkové koše, převléct dočista všechno povlečení v postelích, vyprat a vyžehlit prádlo, aby nikde nezůstal nějaký „rest“.

  Ale pro aeroklubáky je zde ještě jedna, zásadní povinnost, pakliže se má rčení naplnit …..novoroční let…..na čemkoliv a jakkoliv!

  Většina normálních lidí kolem deváté hodiny ranní prvního dne v roce má ještě půlnoc nebo se probírá z kocoviny. To se ovšem netýká přibyslavských aeroklubáků, kteří už v tuto dobu, navzdory mrazivému, ale letovému počasí, začali předehřívat své létající aparáty. Už jen tento fakt může ledasco naznačit. Ten, kdo je prvního ledna již tak brzo vzhůru, buďto neprožíval bujaré oslavy nebo je neprožíval právě proto, že první den v roce slibuje matka příroda naprosto luxusní počasí ku létání.

  Velkou výhodou malých pohonných jednotek je jejich krátká doba ohřevu. Díky tomu byli ve vzduchu jako první motoroví paraglidisti. Otužilejší jedinci se odhodlali až na sjezdovku do Havlíčkova Brodu, kdo nedisponoval vytápěnými rukavicemi, kroužil v okolí letiště.

  Okolo poledne, po téměř dvou hodinách příprav a předehřívání, se spustily motory i velkoobjemových strojů, které zajišťovaly komfort vytápěné kabiny a piloti nemuseli za letu trpět tak, jako jejich druzi na padácích. Méně teplo bylo pilotům v kabině Blaníka, nicméně jejich letová euforie byla natolik silná, že se po přistání i smáli. Smáli se pochopitelně též piloti na padácích, ale až po rozmrznutí…….

  Šťastnější majitelé moderních strojů, jejichž motory není třeba tolik předehřívat, aby je šlo nahodit (poznámka redakce: nepředehřívají se vůbec) …..  jednoduše vystoupili z vyhřátého automobilu, sedli do letadla, nastartovali motor, ohřáli jej a odlétli.

  Takže suma sumárum:

  Prvního ledna 2017, díky zcela neobvykle dobrému letovému počasí, šlo do vzduchu:

  8 motorových paraglidů

  1 ultralight

  3 motorové letouny

  1 větroň

  Celkem bylo provedeno téměř 40 vzletů, z toho 8 aerovleků.

  Vše, co bylo z hangáru vytaženo, se po novoročním běsnění vrátilo zpět do hangáru v původním stavu.

  Ať už jste dnes dělali cokoliv a cítili jste se u toho šťastni, pak by se Vám štěstí nemělo vyhýbat ani v novém roce. Na letišti se dnes cítil šťastný snad každý a jestliže se pranostika vyplní, čeká nás rok plný krásných vzletů a šťastných přistání.

  Bar ráno

  Bar ráno

  Protiletadlová ochrana letiště

  Protiletadlová ochrana letiště

  Příprava paraglidu ke vzletu

  Příprava paraglidu ke vzletu

  Po přistání (a rozmrznutí)

  Po přistání (a rozmrznutí)

  Zelená hora

  Zelená hora

  Vše do vzduchu

  Vše do vzduchu

  Týmová práce

  Týmová práce

  Přibyslavský kostel

  Přibyslavský kostel

  Omladina

  Omladina

  Za letu (a v teple)

  Za letu (a v teple)

  Zmrzlá krajina

  Zmrzlá krajina

  LKPI 2017

  LKPI 2017

  Pohled z Z-43

  Pohled z Z-43

  Z-43 vzlet

  Z-43 vzlet

  Debriefing

  Debriefing

  Čištění po letu

  Čištění po letu

  Konec vydařeného dne

  Konec vydařeného dne

   

  Text: Zuzana Špačková

  Foto: Z.Špačková, M. Neuvirt, Z. Špaček,

  Publikoval(a) Zdeněk Špaček | 1.1.2017 |Komentujte...