• 02Kvě

  Více než sedm desítek učinkujících z celé České republiky, průlet Gripenů z čáslavské letecké základny, soutěže pro děti, statické ukázky amerických vozů, projížky na koni, modely letadel, piloti na padáku a mnoho dalšího. Členové Aeroklubu letiště Přibyslav připravili na prvního máje nevšední Den otevřených dveří letiště Přibyslav.

  2

  První máj se nese ve znamení oslav práce. Leckdo slaví tento den zaslouženým odpočinkem. Členové Aeroklubu Přibyslav nezaháleli a  připravili pro širokou veřejnost již druhý ročník Dne otevřených dveří letiště Přibyslav a program toho letošního roku byl nesmírně poutavý.

  1

  Zahájení bylo stylové. Průlet provedli dva stroje Armády České republiky Jas-39 Gripen. Uvítání návštěvníků se zhostil vedoucí letového provozu přibyslavského letiště Jan Starý, který poskytoval fundované komentáře k probíhajícímu programu.

  Zástupci Aeroklubu Havlíčkův Brod předvedli seskoky na padácích z výšky 800 metrů z letounu FR-172. Návštěvníkům předvedli obraty, které lze s padákem nad hlavou provádět zakončené přesným přistáním na vytyčený bod.

  3

  Ukázku bojového letu nabídli zástupci letiště Sazomín pod vedením bratrů Špačkových s historickou ultralehklou replikou letounu Morane. Po letecké ukázce následovala statická ukázka tohoto zajímavého letadla, jakož i dalších ultralehkých letadel z tohoto letiště.

  7

   

  6

  Za Aeroklub Chtěboř dorazil s člen České reprezentace v akrobatickém létání a několikanásobný mistr  České republiky v této letecké disciplíně pilot Jan Adamec se strojem Socata.

  Po té se předvedli přibyslavští letci s aerovlekem letounu Zlín 226 a větroně L-13 Blaník. Následovala ukázka vleku větroně na laně. V průběhu akce organizátoři předvedli také letovou ukázku s letounem Zlín 43. Návštěvníci si mohli prohlédnout toto letadlo a pořídit mnoho krásných fotografií v jeho kabině.

  5

  O nádherné statické i letové ukázky se postarali modeláři havlíčkobrodského i žďárského klubu se svými obřími modely letadel Extra 300 a Katana, házedly kategorie F3K, akrobatickým vrtulníkem a dalšími soutěžními speciály. Nabídli návštěvníkům nevšední ukázky letecké akrobacie s těmito modely. Mimo zmíněné bylo k vidění mnoho dalších modelů a modýlků různých  barev a provedení.

  8

  Nemohly též chybět ukázky motorového paraglidingu, o které se postarali zástupci České reprezentace v tomto mladém sportovním leteckém odvětví a členové Aeroklubu Přibyslav. K vidění bylo mnohé. Slalom okolo pylonů, přistání na přesnost a další.  Ukázky volného létání na padáku, takzvaný bezmotorový paragliding, předvedli přibyslaváci na jejich odvijáku.

  V areálu letiště nemohly chybět soutěže pro děti. Zajištění a průběh měli na starosti  zástupci  Červeného kříže pod vedením Ilony Loužecké. Návštěvníci si mohli, mimo jiné, nechat změřit tělesný tuk, byly k dispozici přístroje na měření tepu a další.

  4

  Pozornost nejmenších si zasloužil též  Tomáš Schafferhans, který dorazil do areálu letiště se dvěma koníky a nabídl dětem malou projížďku.  Stanislav Čech měl připravenou, jako již tradičně,  střelbu ze vzduchovky. K vidění byla též statická ukázka amerických vozů značky Ford,  Jeep, Chrysler .

  Je na místě poděkovat všem, kteří se na akci podíleli, ať už samotnou organizací nebo formou letových a statických ukázek. Letošní ročník Dne otevřených dveří se organizátorům přibylsvského letiště opravdu povedl. Je těžké vyzdvihnout to nejzajímavější a myslím, že všichni malí i velcí si přišli na své.

   

  Text: Zuzana Špačková

  Foto: Jan Starý

  Publikoval(a) Zdeněk Špaček | 2.5.2014 |3 komentáře

WP_Cloudy

 • Milan Janecek píše:

  Ahoj
  den to byl povedeny, gratuluji. Jen bych upřesnil, ze para bylo brodske ( tedy vetsina ) 🙂

  Milan


 • Tranzit píše:

  Dobrý den,
  já vím, že komentář asi smažete, ale opravte prosím Zástupce Aeroklubu Jihlava na Havlíčkův brod. Cessně by také více lušelo FR-172. Děkuji


 • Zdeněk Špaček píše:

  Omlouváme se za chybnou informaci, opravíme. Příště si lépe předáme informace.

Komentujte...