Tandemový paragliding z navijáku, lety z kopců, ze svahů a termický let

 

Pokud se rozhodnete pro základní tandemový let (pomocí navijáku,odvijáku na vybaveném letišti) můžete se těšit na stoupání do výšky asi 200 až 400 metrů nad terénem, odkud budete pomalu klesat krouživým pohybem zpět na místo startu. Nevýhodou je, že let na padáku v tomto případě málokdy přesáhne 10 minut strávených ve vzduchu. Při dobrých povětrnostních podmínkách je možné zkusit i termický paragliding. V tomto případě, stejně jako ptáci, využívá tandem pilot vzdušné proudy, díky kterým je možné s padákem vystoupat do větších výšek, prodloužit si celý let a užít si opravdu krásný a netradiční vyhlídkový let. Celé termické létaní je však úzce spjato s vhodnými podmínkami a tak není možné předem zaručit, že se celý tandemový let povede přesně podle představ zúčastněných. Při mimořádně příznivých podmínkách pro tandemový let se často dá startovat i jen tak ze země, pouze s krátkým rozběhem. Pokud vše probíhá podle plánu a i příroda je nakloněná, může termický tandemový let trvat i déle než jednu hodinu. Většinou s Vámi bude tandem pilot ve vzduchu asi 40 minut. Delší dobu letu si však samozřejmě můžete domluvit přímo na letišti anebo i během samotného letu.

Vhodné letové podmínky:
Tento typ tandemového letu nabízíme pro celoroční létání. Na všech našich terénech se však nejčastěji létá v období od března do října. Zimní létání je běžné a velmi oblíbené v horských střediscích jako  Špindlerův Mlýn.

Základní tandemové lety realizujeme při slabých a středně silných větrech do 6m/s v závislosti na specifických vlastnostech jednotlivých letových terénů. Podle vašich časových možností a aktuálních povětrnostních podmínek volíme takové letové terény, které jsou pro aktuální směry větrů vhodné.

Nároky na pasažéra:
– není vyžadována žádná zvláštní fyzická kondice,
– tandemový let mohou absolvovat dospělí i děti, rozhodující je vaše váha – rozmezí 30-115kg,
– pro samotný let vám doporučujeme pevnější obuv (trekkingové nebo kotníkové boty), dlouhé kalhoty a větruvzdornou bundu, ve dnech s intenzivním slunečním zářením doporučujeme také sluneční brýle.

Průběh letu:
Před vlastním letem probíhá krátká příprava a komentář k letu včetně instrukcí pro přistání. Bude vám nastavena sedačka na vaši velikost a s pilotem si nacvičíte sílu a rychlost potřebnou pro rozběh při startu. V případě vašeho zájmu vám může instruktor vysvětlit základní principy „klouzání“. Pak vás instruktor posadí do sedačky, připoutá a připne leteckou přilbu.

Následuje krátký rozběh směrem z kopce dle pokynů instruktora a pak již samotný let. Během tandemového letu budete sedět vpředu před instruktorem a výhled na okolní krajinu tak bude přímo před vámi.

Let trvá cca 10 – 15 minut podle aktuálních meteorologických podmínek. Přistání na svahovém kluzáku je nenáročné, jedná se většinou jen o dokročení na zem. Poslední fáze zahrnuje balení kluzáku.

Pokud si s sebou vezmete fotoaparát či kameru, můžete si let a jeho průběh zaznamenávat, toto však doporučujeme spíše u termického létání. Často je příjemné se jen tak kochat a nezatěžovat se obsluhou elektroniky.

Diváci:
Diváci mohou pozorovat předletovou přípravu či let přímo z místa startu, a nebo mohou sledovat ukončení letu v místě přistání. Na všech těchto místech jsou vhodné podmínky jak pro fotografování, tak pro natáčení na kameru.

 

Motorový tandemový let

Motorové létání je výjimečné svou možností letět kterýmkoliv směrem a navštívit tak místa, ve kterých jste vyrůstali nebo která máte prostě rádi, či která vás skutečně zajímají. Při motorovém létání jsme schopni udržet stále stejnou letovou hladinu a létat tedy i v takových letových prostorech, kde se volným letem prostě nedostaneme. K těmto letům používáme homologovaný paraglidingový motor s, v kombinaci s tandemovým padákem. Vychutnat si můžete jak ranní  přírodu, tak skutečně klidné a příjemné večerní pohledy na krásnou Vysočinu.

 

Rychlé info:

Délka letu: od 15 minut

Co se týká časové náročnosti celého letu i s přípravou na let, počítejte s časem okolo 60ti minut.

Cena: od 1000 Kč  

Lokality Motorových tandemových letů:
– Přibyslav letiště
– po dohodě prakticky kdekoliv, kde nám to letové prostory umožňují.

Vhodné letové podmínky:
Tento typ tandemového letu nabízíme celoročně, od března do listopadu jsou podmínky velmi dobré, v lednu a únoru pak nabízíme možnost letů nad zasněženou krajinou.

Nároky na pasažéra:
– není vyžadována žádná zvláštní fyzická kondice,
– tandemový let mohou absolvovat dospělí i děti, rozhodující je vaše váha – rozmezí 20-90kg,
– pro samotný let vám doporučujeme pevnější obuv (trekkingové nebo kotníkové boty), dlouhé kalhoty a větruvzdornou bundu adekvátní okolní teplotě, ve dnech s intenzivním slunečním zářením doporučujeme také sluneční brýle.

Průběh letu:
Před vlastním letem probíhá krátká příprava a komentář k letu včetně přesných instrukcí pro start i přistání. Bude vám nastavena sedačka na vaši velikost a vyzkoušíte si zavěšení. V případě vašeho zájmu vám může instruktor vysvětlit základní principy „klouzavého letu“ s funkcí motoru. Pak vás instruktor posadí do sedačky, připoutá a připne leteckou přilbu.

Následuje krátký  rozběh a plynulý start. Během Motorového tandemového letu budete sedět vpředu před instruktorem a výhled na okolní krajinu tak bude přímo před vámi. Pak už stačí jen ukázat směr, kterým chcete letět, vybrat si výšku ve které chcete letět a můžete si to celé začít  krásně užívat.

Pokud si s sebou vezmete fotoaparát či kameru, můžete si let a jeho průběh zaznamenávat.

Diváci:
Diváci mohou pozorovat předletovou přípravu, let i ukončení letu přímo z místa startu. Toto místo je velmi vhodné pro fotografování nebo natáčení na kameru.